Moja realita s dvomi deťmi (3 a 6) v režime home office? Absurdný humor a porazenecké zúfalstvo.
Pri radách typu „vymedzte si polhodinové bloky na prácu, kedy vás nesmie nikto rušiť“ mi obvykle zaskočí káva a vytečie nosom. Buď majú autorky motivačných statí tohto typu doma mimoriadne disciplinované dojčatá a batoľatá, alebo sme s mužom urobili vo výchove fatálnu chybu. Ja to proste takto elegantne nedávam.
Pri pohľade na zoznam úloh mi príde nevoľno hneď po prebudení, o tímových video-hovoroch niekoľkokrát denne ani nehovorím. No tak ako deťom vysvetliť, že ma za žiadnu cenu nesmú nasledujúcich 45 minút vyrušiť, som ešte neprišla. Buď sú v rovnakej miestnosti a ja jedným okom sledujem kolegov a druhým dianie v izbičke, pričom i tak sa v zábere každú chvíľu objaví hlava, ruka, noha alebo mačka. Alebo sa i s notebookom zavriem v spálni a len počúvam, kedy sa spoza dverí ozve zvuk rozbitého riadu, rev alebo hádka. Keď po „calle“ vstúpim do detskej izby, čaká ma apokalypsa, ktorú likvidujem ďalšiu hodinu. A denný harmonogram je v háji.
A moja rada? Obrňte sa trpezlivosťou. Dávajte si malé ciele. A pripravte sa na to, že žiadnu činnosť nedokončíte bez prerušenia. Ak stihnete napísať odstavec, vyplniť päť riadkov v tabuľke alebo päťminútový pracovný hovor, je to úspech!
Nasledujúce týždne nebudú prechádzkou ružovým sadom, pár vecí ale predsa len funguje. Skúste svojim deťom dať úlohy. Akokoľvek nezmyselné sa podobné činnosti môžu zdať, dôležité je, aby na chvíľu odvrátili detskú pozornosť od vás. Dajte im niečo preberať (fazule a cícer), zoradiť kocky lega podľa farby alebo spočítať, koľko má mačka v miske granúľ. Pustite ich k rutinným činnostiam v domácnosti. Menšie deti môžu príborovým nožom krájať jablká na koláč alebo miešať cesto, staršie nechajte napríklad umyť kuchynské dvierka. Bude to asi dlhšie než obvykle, okolo zostane neporiadok a možno to sem tam bude chcieť nejaký úplatok v podobe obľúbenej sladkosti, ale čo už. Nie je čas na hrdinstvá!
Vytiahnite staré aj nové stolové hry a spoločenské hry – pexeso, vedomostné hry, puzzle… Chápem, že v situácii, kedy na nás z monitoru bliká nedokončená práca, je Človeče, nehnevaj sa! To posledné, na čo máte chuť, ale štvrťhodinka hernej zábavy vás nezabije a deti ocenia, že sa im chvíľu venujete. Naviac existuje nádej, že sa po hre s vami skúsia na chvíľu zabaviť samy. Nechajte ich vyrábať, tvoriť a experimentovať a zase: zatnite zuby a nepozerajte na neporiadok. Keď stihnete úlohy od šéfa včas, môžete potom skúsiť spoločne upratať. Deťom je väčšinou jedno, čo robia, hlavne keď sa aktívne zapojíte vy.
Nie každý má v tejto situácii k dispozícii ochotných prarodičov alebo možnosť vystriedať sa s manželom. V režime obmedzených návštev odpadá možnosť akejkoľvek pomoci zvonku v podobe opatrovateľky alebo stretávania sa s kamarátmi. Pomôcť môžu nové technológie! Na platformách, ako je Pinterest alebo Instagram, nájdete nespočetné množstvo návodov, do čoho sa s deťmi pustiť, keď vám dôjde inšpirácia. Nápady zdieľajú maminky navzájom, ale napríklad i malé obchody s hračkami a výtvarnými potrebami alebo ich nájdete na profiloch s waldorfskou a montessori pedagogikou. Stačí do vyhľadávača zadať „tvorenie s deťmi“.
Vďakabohu vznikajú tiež najrôznejšie iniciatívy, ktoré to majú rodičom pracujúcim z domova uľahčiť. Napríklad ilustrátorka ToyBox a ďalší umelci ponúkajú online hodinu kreslenia pre deti zdarma. A ak ste na akúkoľvek aktivitu príliš unavení, skúste hashtag funnycats. To zaberá vždycky!
Rada by som tu vychrlila instantné desatoro, ako si to zariadiť tak, aby do seba všetko zapadlo. Ako je dôležité zostať pozitívna, láskavá, nespanikáriť a vytvoriť ostatným členom domácnosti atmosféru plnú lásky a vzájomného pochopenia. Áno, je to dôležité. Ale nie vždycky sa to podarí. Nedokážem byť milá a chápavá maminka 24 hodín denne a neprepadať panike, keď ma tlačí deadline a každý mail píšem na štyrikrát.
A viete čo? Vykašlite sa na to a buďte láskavé hlavne samé k sebe. Snažíte sa na maximu, a deti sa aj tak celý deň hádajú a bijú? Je v poriadku, že na nich niekedy zakričíte, že už máte všetkého po krk. Doprajte si meditačnú chvíľku len pre seba. Dajte im tablet, zapnite detský program a zatvorte sa na 5 minút do izby, kde rozkopete plyšáky. Vyjdite si nahlas zanadávať na balkón. Ony to prežijú a vám bude lepšie.
P.S. Ako to zvládajú matky školákov, ktoré okrem práce riešia ešte dennú nálož úloh, netuším. Máte môj obdiv, dámy.
Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images