Doba už je skrátka taká. Deti, aspoň tie v mladšom školskom veku, v podstate nechodia nikde samé, netúlajú sa po uliciach, nelietajú samé po lese. A nám rodičom robí dobre vedomie, že nás potrebujú.
Keď sa na nás obrátia pre radu, pomoc alebo desiatu, cítime sa dobre. Aj preto je dobré si čas od času pripomenúť, že sme tu ale predovšetkým od toho, aby sme ich vychovali k samostatnému mysleniu a konaniu…
Čo sa samozrejme nedeje cez noc. Je to v tých každodenných drobnostiach a drobných krôčkoch. Od samostatného obliekania a zaväzovania šnúrok až po rozhodovanie sa, za čo minie svoje vreckové, až po výber tej správnej strednej školy. Každé rozhodnutie, ktoré urobia, či už správne alebo nesprávne, im pomáha premeniť sa v nezávislých jedincov, na ktorých budeme náležite pyšní.
A potom tá radosť, ktorá vás zaplaví zakaždým, keď ich vidíte rozhodovať sa správne. Vidieť dieťa rásť je úžasné! Ako mu môžete pomôcť, aby si samostatnosť osvojilo čo najskôr?
Perfekcionizmus je nebezpečný. Požiadavky na to, aby dieťa bolo perfektné, majú na svedomí úzkosti a strachy zo zlyhania, ktoré ich môžu sprevádzať po zvyšok života a kvôli ktorým sa radšej do ničoho nepúšťajú. Zamerajte sa na snahu. Podporujte ich v skúšaniu nových vecí, v kreativite bez tlaku na výsledok. Nechajte ich ochutnať radosť z procesu tvorby bez potreby víťaziť alebo uspieť.
Aspoň skôr pochopia, že každý člen rodiny hrá dôležitú úlohu vo fungovaní spoločnej domácnosti. Či už ich necháte prestrieť stôl, alebo sa samé pustia do upratovania, rozhodne tým podporíte rast ich sebavedomia a potrebu byť aktívny bez ohľadu na výsledky.
Kroťte svoju potrebu do všetkého vstupovať a zametať cestičky. Keď príde problém, počkajte. Dajte svojmu dieťaťu možnosť prísť s nejakým riešením. Pýtajte sa ho. Čo urobíš, aby ti sestrička odpustila, že si jej zobral hračku? Ako to zariadiš, aby si bol v škole načas? Ak chcete, aby sa naučili samostatne myslieť, musíte im k tomu dať priestor.
Každý týždeň si spolu urobte čas na to, aby sa naučili niečo nové zaujímavým a zábavným spôsobom. Keď deti naučíte láske k učeniu a záľube v dozvedaní sa nových vecí, stúpne automaticky aj ich sebadôvera a ochota púšťať sa s dôverou do neznámych vôd.
Každý deň je plný rozhodnutí. Jablko alebo banán? Salámu alebo šunku? Tenisky alebo žabky? Keď necháte deti, aby rozhodovali o drobnostiach, vybudujete v nich pocit zodpovednosti za vlastný život a naučíte ich samostatne myslieť.
Ranná, doobedná a večerná rutina poskytuje deťom pocit bezpečia a istoty. Len tak budú ochotné skúšať nové veci bez stresu a nervozity.
Vychovať deti v nezávislých mysliteľov, ktorí sa budú k životu stavať čelom sa môže na prvý pohľad javiť ako nesplniteľná úloha. Ale nebojte sa, proste im verte! Potrebovať vás budú tak či tak. Naučiť ich samostatnosti je povinnosťou každého dobrého rodiča. A pre deti je to ten najväčší darček do života.
Autor: Natálie Veselá Foto: Thinkstockphotos a Unsplash