Pani Zima prináša chladné počasie, často prší, sneží, fúka studený vietor a vôbec je tak nejak škaredo. V tento čas ponúka príroda pre vtáčiky, ktoré žijú vo voľnej prírode po celý rok, omnoho menej potravy než v teplých jarných a letných mesiacoch. Preto sú vtáčiky veľmi radi, keď im v zime my ľudia prilepšíme niečím dobrým, zdravým a výživným.
Ale pozor! To, čo svedčí nám ľuďom, nemusí svedčiť vtákom, naopak, z určitých druhov potravín ich môže v najlepšom prípade bolieť bruško.
Niektorí vtáci odlietajú za lepším počasím a potravou do teplých krajín, na jar sa k nám opäť vracajú. Existuje však mnoho druhov vtákov (z tých najznámejších napr. sýkorka, drozd, stehlík, hrdlička), ktorí nikam neodlietajú a bývajú u nás v Slovenskej republike vonku celý rok. V zime to majú so zháňaním potravy veľmi ťažké, preto privítajú aj tvoju pomoc.
Majú moc radi, keď im ľudia do kŕmidiel sypú rôzne semienka, napr. slnečnicové, ľanové, makové, proso, pšenicu, lúpaný ovos, lúpané a rozdrvené prírodné oriešky – vlašské a lieskové (nesmú byť pražené ani solené, na to dávaj veľký pozor), tiež hovädzí loj (sadlo), radi ozobávajú guľôčky vyrobené zo zmesi loja, semienok, ovsených vločiek a pod. Tie môžeš buď kúpiť v obchode, alebo s pomocou rodičov vyrobiť sám /sama.
Zo zmesi môžeš vyrobiť guľu alebo ňou naplniť veľkú šišku a povesiť na strom alebo môžeš lojovou dobrotou vyplniť polovicu škrupiny kokosového orechu, oviazať prírodnou šnúrkou a zavesiť niekde na záhrade či v parku.
A to nie je všetko. Na veľkú vtáčiu hostinu môžeš pripraviť ďalšie pochúťky, akými sú kukurica, nakrájané jabĺčka, sušené jabĺčka, čerstvé i sušené jarabiny, šípky a hrozienka, obľúbená je tiež strúhaná mrkva. Pri prechádzke okolo rieky alebo veľkého rybníka určite stretneš krásne a vznešené labute alebo kačky so sýto zafarbeným perím. Sú to veľkí vodní vtáci, ktorí potrebujú do zobáka trochu niečo iné než malí drobní vtáčikovia. Veľmi im chutí hlavne nakrájaný zelený šalát, šupky alebo odrezky zeleniny, hrach a tiež rôzne zmesi semienok, o ktorých sme si pred chvíľou písali.
V žiadnom prípade im nedávaj zvyšky jedla a občerstvenia, cestoviny, soľ, chlieb a akékoľvek čerstvé alebo slané pečivo ani nevarenú ryžu, to im naozaj nerobí dobre. Tiež strúhaný kokos je pre vtáčiky nebezpečný.
Ako vidíš, je mnoho rôznych druhov potravín a zobkania, ktorými môžeš vtáky v zime prikrmovať. Budú mať omnoho viac sily na to, aby celú zimu prečkali v zdraví, s plným bruškom a dobrou náladou.
Pripravil som pre teba zábavné kartičky s obrázkami všetkých tých vtačích dobrôt, o ktorých sme si rozprávali. Vďaka kartičkám sa ich môžeš naučiť rýchlo a dobre rozoznávať.
Ako na to? Požiadaj maminku, aby ti karty vytlačila. Spoločne ich vystrihnite. Kartičky postupne rozdeľ na dve kôpky. Na jednu polož obrázky potravín, ktoré majú vtáčiky radi a sú pre nich vhodné, na druhú potom tie, ktoré pre nich vhodné rozhodne nie sú.
Ako ti to ide? S kartičkami môžeš trénovať tak dlho, kým budeš vedieť všetky rozoznať
Prajem ti množstvo zábavy pri pomáhaní vtáčikom tým správnym spôsobom!
Text: Štepánka Odvárková Obrázky a fotografie: Kvído a Gettyimages